Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, dla osób w wieku 75 lat i więcej, które są osobami samotnymi lub są osobami samotnie gospodarującymi, a także tych, które pozostają w rodzinie.
Program „Opieka 75+” adresowany jest do wszystkich w Polsce gmin - miejskich, wiejskich, miejsko – wiejskich liczących do 60 tys. mieszkańców.
Gminy, które przystąpią do realizacji programu uzyskają finansowe wsparcie do 60% przewidywanych kosztów realizacji ich zadania własnego o charakterze obowiązkowym wynikającym z ustawy o pomocy społecznej, w zakresie realizacji usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób spełniających kryteria określone w programie.
W ramach programu dopuszcza się następujące sposoby realizacji przez gminę usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych:
- zatrudnianie opiekunek/opiekunów na podstawie umowy o pracę lub w ramach umowy zlecenia;
- zlecenie wykonania przedmiotowego zadania organizacjom pozarządowym o których mowa w art.25 ust.1 ustawy o pomocy społecznej tj. organizacjom pozarządowym wymienionym w art.3 ust 2ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmiotom wymienionym w art..3 ust3 pkt 1 i 3 tej ustawy realizację przedmiotowego zadania organizacjom pozarządowym
- zakupienie usług opiekuńczych od podmiotów sektora prywatnego.
Kosztem realizacji zadania jest wydatek, jaki ponosi gmina w związku ze świadczeniem usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych osobom w wieku 75 lat i więcej.
Koszt realizacji zadania wylicza się poprzez pomnożenie całkowitej liczby godzin np. usług opiekuńczych przyznanych decyzją administracyjną osobie w wieku 75 lat i więcej na rok 2025 przez koszt 1h usług opiekuńczych określony w uchwale rady gminy. Do kwoty wliczonej zgodnie z ww. metodą gmina może uzyskać dofinansowanie w wysokości 60%.
W przypadku ponoszenia przez osoby objęte programem odpłatności za usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze, świadczone w jego ramach, koszt realizacji zadania wyliczony powyższą metodą należy pomniejszyć o wysokość odpłatności za te usługi określoną w decyzji administracyjnej
PROGRAM JEST DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA OTRZYMANYCH OD WOJEWODY MAŁOPOLSKIEGO
Całkowity koszt zadania w 2025r: 24 345,00 zł
Wartość dofinansowania: 9 372,00 zł.